February 2, 2023

Olivier Giroud postao je najbolji strijelac Francuske svih vremena kada je otvorio gol, a Kylian Mbappé postigao je gol u drugom poluvremenu za pobjedu nositelja Svjetskog prvenstva nad Poljskom od 3-1 i poslao ih u četvrtfinale.

Giroud je zabio svoj 52. gol za Francusku, nadmašivši rekord Thierryja Henryja s dobrim završetkom prvog poluvremena (44), pomogao Les Bleusima u osmini finala pobjede u Dohi i osigurao četvrtfinale protiv Engleske ili Senegala.

36-godišnjak, koji se izjednačio s Henryjevim 51 golom kada je zabio dva gola u njihovoj prvoj pobjedi u skupini D nad Australijom, srušio je rekord u svom 117. nastupu za Francusku.

GRAFIČKI

ocjene igrača

Francuska: Lloris (6); Kounde (7), Varane (7), Upamecano (6), Theo Hernandez (7); Tchouameni (6), Rabiot (7), Dembele (7), Griezmann (7), Mbappé (9); Giroud (8).

Pretplate: Fofana (6), Coman (6), Thuram (6), Disasi (n/a).

Poljska: Szczesny (7); Cash (6), Kiwior (5), Glik (5), Bereszynski (5); Kaminski (6), S. Szymanski (6), Krychowiak (6), Zielinski (6), Frankowski (6); Lewandowski (7).

Pretplate: Milik (6), Bielik (6), Zalewski (6).

Čovjek igre: Kylian Mbappe.

Mbappé je potom udvostručio vodstvo Francuske u 74. minuti prije nego što je u sudačkoj nadoknadi postigao sjajan drugi gol i postigao pet golova za Katar – dva više od bilo kojeg drugog igrača na prvenstvu.

Robert Lewandowski postigao je ponovljeni jedanaesterac u 99. minuti za kasnu utjehu za Poljsku, uskrativši Hugu Llorisu rekordni 142. nastup za Francusku.

Koristite preglednik Chrome za pristupačniji video player

Kylian Mbappé kaže da je njegova jedina briga osvajanje Svjetskog prvenstva za Francusku unatoč tome što je glavni kandidat za Zlatnu kopačku s pet golova

Kako je Francuska stigla do četvrtfinala

Sjajni trenuci igre…

• 29 min: Giroud promašuje sjajnu priliku na gredi
  • 38 min: Poljskoj je Varane poništio udarac na ciljnoj liniji
  • 44. minuta: Giroud otvara gol rekordnim golom za Francusku
  • 74. min.: Mbappé snažnim udarcem povisuje na 2-0
  • 90+1 min.: Mbappé postiže fantastičan drugi gol iz gornjeg kuta
  • 90+7 min: Poljska je dobila penal zbog igranja rukom Upamecana
  • 90+8 min: Lewandowski je obranio penal, ali Lloris izvan linije
  • 90+9 min: Lewandowski još jedan kazneni udarac

Francuska je dominirala u prvoj fazi na stadionu Al Thumama, a Giroud im je trebao donijeti vodstvo u 29. minuti kada je prošao pored grede nakon centaršuta Ousmanea Dembelea.

Poljska, koja je prvi put od 1986. bila u nokaut fazi, bila je blizu otvaranja gola kada je Lloris odbio Piotra Zielinskog prije nego što je skok Jakuba Kaminskog skrenuo Raphael Varane.

Hugo Lloris demantira Piotra Zielinskog
Slika:
Hugo Lloris spašava Piotra Zielinskog kako bi spriječio Poljsku da otvori gol

Francuska je povela u 44. minuti kada je Mbappé kliznuo pored Girouda, koji je udario prije nego što je lijevom nogom završio pored Wojciecha Szczesnyja za svoj treći gol na turniru, postavši najbolji strijelac Francuske.

Mbappé je zatim dao Francuskoj oduška sredinom drugog poluvremena kada je prošao pored Szczesnyja i povisio na 2-0 prije nego što je dodao sjajan treći gol iz gornjeg kuta i spriječio Poljsku da stigne do četvrtfinala Svjetskog prvenstva od 1982. godine.

Kylian Mbappé postiže drugi gol za Francusku protiv Poljske
Slika:
Mbappé je zabio dva puta u pobjedi nad Poljskom

Bio je to četvrti i peti gol 23-godišnjaka u Kataru jer je Mbappé postao prvi igrač koji je zabio devet golova na Svjetskom prvenstvu prije nego što je napunio 24 godine, nakon što je postigao čak 35-godišnji Argentinac Lionel Messi.

Igranje rukom francuskog braniča Dayota Upamecana omogućilo je Lewandowskom da postigne svoj drugi gol na Svjetskom prvenstvu iz jedanaesterca posljednjim udarcem na utakmici.

Prvi penal napadaču Barcelone obranio je Lloris, ali francuski kapetan nije bio na liniji kada je Lewandowski pogodio iz drugog pokušaja.

Mbappé: Sve što mi je važno je podizanje Svjetskog kupa

Francuski napadač Mbappé je rekao: “Moj jedini cilj je osvojiti Svjetsko prvenstvo. Jedino o čemu sanjam je to.

“Došao sam ovdje osvojiti ovo Svjetsko prvenstvo. Nisam došao ovdje osvojiti Ballon d’Or ili Zlatnu kopačku. Ako pobijedim, naravno da ću biti sretan, ali to nije razlog zašto sam ovdje. Ja’ Ovdje sam da pobjeđujem i ovdje sam da pomognem francuskoj reprezentaciji.”

Mbappé je također objasnio zašto se nije obratio medijima prije nedjelje, rekavši: “Morao sam se koncentrirati na turnir i svoj nogomet”, dodavši da je ponudio da plati kaznu francuskog FA-a za svoju šutnju.

“Kad se želim usredotočiti na nešto, tako radim. I zato nisam htio ranije doći razgovarati s tobom.

“Pripremao sam se za ovaj turnir cijelu sezonu, fizički i psihički. Htio sam biti spreman za ovaj turnir i jesam.”

Deschamps: Giroud je nevjerojatan | ‘Večeras nam je trebao veliki Mbappe’

Selektor Francuske Didier Deschamps: “Giroud je nevjerojatan igrač, mnogi to sada govore.

“Dosta su ga kritizirali, ali Olivier ima mentalitet za borbu.

“Kad nije odlučujući, toliko je koristan za momčad, ali kao i svaki napadač, više voli kolektivnu pobjedu, ali pobjeda s ovim brojem golova nije ništa.”

Deschamps je dodao: “On (Mbappé) govori na nogometnom terenu. I sam to zna, ali može promijeniti utakmicu u samo jednom trenutku. Uvijek igra s velikom radošću.

“Francuskoj je večeras trebao veliki Kylian Mbappé i dobili su ga.”

Giroud: san iz djetinjstva da obori rekord u Francuskoj

Olivier Giroud slavi nakon što je postigao pogodak za Francusku protiv Poljske
Slika:
Giroud je u Kataru zabio svoj 52. gol za francusku reprezentaciju

Novi najbolji strijelac Francuske svih vremena, Giroud, rekao je: “Avantura se nastavlja. Rekli smo u svlačionici da moramo biti ujedinjeni, da budemo jedno da bismo imali tako dobro iskustvo.

“Moja žena i djeca su ovdje, kao i moji prijatelji iz djetinjstva, ostvario mi se san iz djetinjstva pobijediti Titija (Henryja).

“Sada je gotovo, ostavljam ovo iza sebe i moja je opsesija otići što dalje s ovom momčadi.”

Michniewicz: Ne postoji recept za zaustavljanje Mbappéa

Kylian Mbappé slavi nakon što je postigao drugi gol Francuske protiv Poljske
Slika:
Mbappé je postigao najveću brzinu od 35 km/h (22 mph) dok je mučio poljsku obranu

Poljski izbornik Czeslaw Michniewicz rekao je o Mbappéu: “Nema recepta [to stop him]🇧🇷 Nitko ne zna recept, niti jedan trener ne zna recept kako zaustaviti Mbappea u formi u kakvoj je.

“Danas nas je povrijedio, ali navijam za njega jer je prava zvijezda.

“Govorim o (Lionelu) Messiju, (Cristianu) Ronaldu, Lewandowskom. Ako će netko preuzeti, mislim da će Mbappé biti najbolji igrač (za) mnogo godina.”

Michniewicz je pak eliminiran u osmini finala: “Izlazak iz grupne faze nakon 36 godina bio je naš glavni cilj. Uspjeli smo, ali u sljedećem kolu čeka nas svjetski prvak.

“Jako nam je žao, danas smo tužni i razočarani. Kako vrijeme bude prolazilo, mijenjat ćemo perspektivu. Nakon tjedana i mjeseci, možemo ponosno reći da smo postigli ono što Poljska nije postigla u 36 godina.”

Opta statistika: Francuska održava impresivan rekord u osmini finala

• Francuska je napredovala u svih šest svojih utakmica osmine finala Svjetskog prvenstva, uključujući sva posljednja tri uzastopna izdanja (2014., 2018. i 2022.).
  • Poljska je izgubila uzastopne utakmice Svjetskog prvenstva s nekoliko golova razlike prvi put od 2002. (0-2 protiv Južne Koreje i 0-4 protiv Portugala).
  • Francuska je izgubila samo jednu od svojih sedam nokaut utakmica na Svjetskom prvenstvu pod vodstvom Didiera Deschampsa (uključujući i finale), a taj poraz dogodio se 2014. od kasnijeg pobjednika Njemačke (0-1 u četvrtfinalu). Pobijedili su u svakoj od posljednjih pet nokaut utakmica Svjetskog prvenstva od tog poraza.
  • Francuz Olivier Giroud (36g 65l) postao je najstariji igrač koji je zabio u nokaut fazi Svjetskog prvenstva (ne računajući autogolove) od Rogera Mille 1990. protiv Kolumbije (38g 34l).